Od krajiny k minimalizmu

Minimalizmus nie je iba o striedmom šatníku a poloprázdnom byte.
Môže sa pokojne stať, že sa vám vkradne do krajinárskeho skicára a zmení vám život. Lebo objavíte čaro jednoduchej krásy. 

Tvorte v prvom rade pre seba

Na sociálnych sieťach ma v tomto momente sleduje v súčte okolo 1500 ľudí. Stačí, skromne. Za každého z nich som vďačná, lebo nevznikli masovo skrz “follow for follow”, sú produktom úprimného záujmu.

Užite si v celom hlučnom svete pokojné utiahnutie introverta. Zdieľajte svoju prácu, ale… s radosťou, v prívetivom, stále trochu osobnom kruhu.

Bežte von

Lístie s odleskami zapadajúceho slnka viete nafotiť aj na konci ulice. Najbližšie podlesie máte iste do pár km. S pastelmi pod pazuchou viete kresliť kdekoľvek. Alebo si popri prechádzke zbierajte fotonámety, ktoré neskôr spracujete doma. Napríklad v upršanom dni. Nie, vlaste vôbec nepotrebujete veľkolepé cesty cez pol sveta. Prejsť na malý výlet peším krokom je darček, čo darujete rovnako svojmu zdraviu i Zemi. Buďte na seba pyšní, na svojom love za nádherou nezanechávate brutálne uhlíkové stopy. Zanechávate iba svoje vlastné.

Vnímajte 

Lúky a vône tráv, vlhkosť stúpajúca zo zeme, lom svetla v krajine po daždi, to všetko vám bude jedinečnou inšpiráciou. Je tisíc odtieňov, ktoré robia prostú prírodu jedinečnou. Matematicky, minimalisticky dokonalou.

Liečte sa tichom

Svet krajinára má dva oslnivo krásne denné momenty. Skoré ráno a posledné slnečné lúče. Tzv. zlaté hodinky. Svet v nich získava načervenalé tóny a dlhé tiene. A ticho. Rannú zlatú hodinku môžete stráviť na lúkach v absolútnom tichu, v rose a bezvetrí, sami.

Tvorte prstami

Znie to zvláštne? Kontaktné techniky (napr. akryl a prašný pastel) sú skutočne výrazne relaxačné. V priamom dotyku s farebnými pigmentmi je skrytý skutočný relax. Dielo, ktoré si “uhnetiete” vlastnými rukami vám bude vzácnejšie, bude niesť váš osobný odtlačok.

Prezentujte ducha

Myslite na to, že tvorba je vyliatie vášho vnútorného sveta. Na papier. Na plátno. Pracujte s farbami, ktoré milujete, nájdite si štýl, rozmaznávajte ho. Vložte do každého dielka čosi, čo vás vnútorne vystihuje.

Objavte “flow”

Ak ste už pri tvorbe zažili stav, kedy ste nevnímali hlad, smäd, pípanie notifikácií a plynutie času, už ste… mali “flow”. Je to krásny stav maximálneho sústredenia a odovzdania sa prítomnému okamihu a práve vykonávanej činnosti. Flow prináša intenzívny pocit šťastia, je typický pre kreatívne povolania.

Šetrite s materiálom

Jedna škatuľka pastelov vám vystačí aj na celý tvorivý rok. Súprava obľúbených farieb možno i pol roka. Podľa nálady si zo svojej kreatívnej sady vyčarujete vždy niečo nové.

Tubičky s farbami poctivo zatvárajte, pracujte s nevysychajúcou paletou, recyklujte plátna, ktoré sa vám zunovali na nové maľby. Alebo si zaobstarajte jeden pekný rám pre najčastejší formát vašich diel a na striedačku si ich rámujte a takto vystavte. Pre radosť. Je množstvo spôsobov, ako netvoriť zbytočný odpad.

Užívajte si bezkonzumné chvíle

Mávali ste tendenciu odmeňovať sa za ťažký deň shoppingom? Len tak, minúť 15-20 Eur na diárik, bižutériu, tričko. Na čokoľvek, čo ste vôbec nepotrebovali. Až vás pohltí tvorba, už nebudete. Hlad po niečom novom zaplní to “niečo nové”, čo vzíde spod vašich rúk. Tvorba bude rozprávať váš príbeh. Ten, ktorý predtým pre pozerajúce sa okolie možno rozprával iba váš módny vkus. Skúste sa prejsť mestom s kresliarskymi doskami alebo veľkým skicárom pod pazuchou. Pritiahnu viac pohľadov ako hriešne drahá kabelka.

Neviete ako na krajinársku tvorbu?

Nevadí, naučíme sa spolu. Úplne od začiatku.
Moje aktuálne workshopy pre krajinársku maľbu a kresbu aj pre úplných začiatočníkov: TU

A… ak ste si niekedy mysleli, že krajinka, to je len typicky detská téma so slniečkom, kvietkami a v pozadí špicatými vŕškami a nejde poňať originálnejšie… Kdeže 🙂